Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SSETWNM30-XS Super Smart Ball Bushing Bearing, 30 mm, Closed, Twin, Self-aligning, Adjustable, Black Anodize. Use with 30 mm diameter shaft in end supported applications.
MODEL SSETWNM30-XS
$868.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with MM class Shafting.
- Ball Bushing Bearings are included and factory installed in each Pillow Block
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Black Oxide | Black Anodize |
| Closed/Open | Closed |
| Material | Aluminum; Plastic; Rubber |
| Number of Ball Circuits | 10 |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Twin |
| Temperature Max | 185 °F |
| UPC Number | 662486935681 |
| Weight | 1.9 kg |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 30 mm |
| [A] | 87 mm |
| [A1] | 43.5 mm |
| [A1] Tolerance | ± 0.020 mm |
| [B] | 152 mm |
| [E1] | 68 mm |
| [E1] Tolerance | ± 0.1 mm |
| [E2] | 106 mm |
| [E2] Tolerance | ± 0.1 mm |
| [G2] Access for Lubrication | M6 x 1 |
| [H] | 35 mm |
| [H] Tolerance | ± 0.020 mm |
| [H1] | 71 mm |
| [N] | 8.40 mm |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 16600 N |
| Static Load Rating | 18200 N |
$1,912.44
Each
Free Shipping orders over $100
$3,170.55
Each
Free Shipping orders over $100
AMI SER211 11/16" Normal Set-Screw - Wide
| Brand | AMI Bearings |
| Model | SER211 |
$82.99
Each
Free shipping
$84.90
Each
Free shipping
Remke RSR-005-E Cord Grip alum 3/8" NPT cable range .250 - .312 with mesh
| Brand | Remke |
| Model | RSR-005-E |
$67.16
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Saginaw Control SCE-42H3608SS6LP is a NEMA 4X wall-mount enclosure constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance in washdown and harsh environments. It measures 42" H x 36" W x 8" D and features a single-door padlockable hasp (LP). The enclosure is UL Type 4X listed and suitable for indoor or outdoor use.
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-42H3608SS6LP |
$2,608.29
Each
Free Shipping orders over $100
Simplex JAS20026 POW'R-RISER 200 Ton 16-in Stroke 26-in Collap. Ht. Air
| Brand | Simplex |
| Model | JAS20026 |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100