We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H30A0 Profile Rail, 500 Series Ball Carriage, Size: 30 mm, High Precision Grade, A Style, 0 - Clearance Preload, Steel A Style, 0 - Clearance Preload, Steel
MODEL 511H30A0
$245.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
497 Nm (367 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
380 Nm (280 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
380 Nm (280 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
29, 200 N (6, 564 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
626 Nm (462 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
479 Nm (353 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
479 Nm (353 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
36, 790 N (8, 271 lbf)
[A]
42.0 mm
[B2]
31.0 mm
[B]
90.0 mm (+0.00 / -0.40)
[F3]
15.0 mm
[F]
8.5 mm
[G1]
10.0 mm
[G]
12.0 mm
[J]
35.9 mm
[L1]
52.0 mm
[L2]
44.0 mm
[L3]
69.4 mm
[L]
97.4 mm
[M1]
7.0 mm
[N]
72.0 mm
[O]
8.0 mm
[P]
12.0 mm
[S1]
M8
[S2]
M10
Accuracy Class
High
Ball/Roller
Ball
Carriage
A - Standard
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Material
Steel Alloy
Maximum Acceleration
100 m/s (328 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Clearance
Size
30
Static [Mx] Roll Moment
1, 084 Nm (800 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
829 Nm (611 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
829 Nm (611 lbfft)
Static Load Rating
63, 700 N (14, 320 lbf)
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
1.200 kg (2.646 lbs)
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
| [A] | 42.0 mm |
|---|---|
| [B] | 90.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 31.0 mm |
| [F] | 8.5 mm |
| [F3] | 15.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [G1] | 10.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 97.4 mm |
| [L1] | 52.0 mm |
| [L2] | 44.0 mm |
| [L3] | 69.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 72.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 12.0 mm |
| [S1] | M8 |
| [S2] | M10 |
Performance
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 497 N·m (367 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 29,200 N (6,564 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 626 N·m (462 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 36,790 N (8,271 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,084 N·m (800 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 63,700 N (14,320 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Airmaster |
| Model | 94209 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6757644 |
| Brand | Drillco |
| Model | 440E118 |
| Brand | Drillco |
| Model | 335E340N |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more