Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P25B2CG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.08 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel with bellows clips option and greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P25B2CG1
$396.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 6.8 mm |
| [F3] | 11.0 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [G1] | 8.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 103.5 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L2] | 40.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [O] | 7.0 mm |
| [P] | 11.0 mm |
| [S1] | M6 |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25,500 N (5,733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32,128 N (7,223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60,300 N (13,556 lbf) |
$86.39
Each
Free shipping
Rexnord 91040702 300S71-XX-XX-127.0 is a Thomas Disc coupling component. This part is designed for use in disc coupling assemblies, providing flexible torque transmission with high torsional stiffness. The 300S71 series indicates a specific size and configuration within the Thomas Disc product line.
| Brand | Rexnord |
| Model | 91040702 300S71-XX-XX-127.0 |
$1,509.26
Each
Free Shipping orders over $100