Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear D12-05B5-08 Electrak 10 linear actuator, 12 Vdc, 500 lbf, 8 in stroke, no feedback, cable length 7 in, adapter at 0° (Standard), 1.40 in/s travel rate full load.
MODEL D12-05B5-08
Not Returnable This item is made to order.
$1,230.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Robust, strong and reliable
- Stainless steel extension tube
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 7 in |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| Gear Reduction | 5:1 |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 8 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 15.9 in |
| [S] | 8 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Current Draw @ no load/max. Load | 0.6 A / 28 A |
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 100 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 1.4 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 2.4 in/s |
Alternatives
Products from another supplier. Note, it may not be identical in style or function to original item
Brand
Thomson Linear
Model
D12-20A5-08D
$796.96
Each
Free Shipping orders over $100
Brand
Thomson Linear
Model
D12-10A5-08D
$796.96
Each
Free Shipping orders over $100
Brand
Thomson Linear
Model
D12-10B5-08
$947.94
Each
Free Shipping orders over $100
Brand
Thomson Linear
Model
D12-20B5-08M3
$1,230.36
Each
Free Shipping orders over $100
Brand
MRO Supply
Model
PA-17-8-850
$452.86
Each
Free Shipping orders over $100
RMT 95103023 TAP HAND SET 4F H3 3/8-16
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95103023 |
$27.75
Each
Free shipping
$452.60
Each
Free Shipping orders over $100
$297.13
Each
Free Shipping orders over $100
$748.57
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 357179 1/4-28 NF GH3 2FL BOTT TN-3112
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 357179 |
$9.49
Each
Free shipping