Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SP24-17A8-02 Electrak 1 linear actuator, 24 Vdc, 75 lbf force, 2.3 in stroke, potentiometer feedback, cable length 2 in, motor connector and flying leads feedback, 0.65 in/s travel rate full load.
MODEL SP24-17A8-02
$538.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Very compact and lightweight
- Potentiometer feedback
- Corrosion resistant housing
- Self-locking acme screw drive system
- Maintenance free
- Ideal for replacement of comparable size pneumatic and hydraulic cylinders
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | Yes |
| Brake | no (self Locking) |
| Cable length | 2 in |
| Connection | Connector (Motor), Flying Leads (Feedback) |
| Connector Type | Packard Electric Pack-Con male 8911773 with terminal 6294511 |
| End Play, Max | 0.036 in |
| Feedback | Potentiometer |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 2 in |
| Protection, End-of-stroke | Electronic |
| Protection, Overload | None |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 7.8 in |
| [S] | 2.3 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 75 lbf |
| Load, Static, Max | 300 lbf |
| Restraining Torque | 0 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.65 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 1 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$83.94
Each
Free shipping
$850.74
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon T7IWWMS075150PL BioPharm Weld x Weld x Clamp Instrument Tee
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T7IWWMS075150PL |
$145.85
Each
Free Shipping orders over $100
NORD SK1SI40H-N56C-63L/4 CUS 56C is a universal worm gearbox with solid input, featuring a 40 mm center distance and a NEMA 56C input adapter. The unit includes a 63L/4 IEC motor (4-pole). The UNICASE one-piece housing ensures leak-free operation and robust performance in industrial applications.
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SI40H-N56C-63L/4 CUS 56C |
$598.60
Each
Free Shipping orders over $100
$127.75
Each
Free Shipping orders over $100
Gates 92390090 8GTV-720-12 Poly Chain Carbon Volt Belts
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 8GTV-720-12 |
$71.17
Each
Free shipping
Regal 090318RM 1/4 x 1/4 x 1-1/8 x 3 4 Flt Carbide End Mill Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 090318RM |
$15.92
Each
Free shipping
Fasco A068 OEM REPLACEMENT BLOWER ASSEMBLY FOR LENNOX
| Brand | Fasco |
| Model | A068 |
$244.75
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more