We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PRM0805 Ball Nut & Screw Assembly, PRM Style, 8 mm X 5 mm, Non-Preloaded, RH, 52 µm/300mm Lead Accuracy, Flange, 0.02 Nut Backlash, Maximum, Steel, 4150, 360 mm Long, 1850 N Load, Dynamic RH, 52 µm/300mm Lead Accuracy, Flange, 0.02 Nut Backlash, Maximum, Steel, 4150, 360 mm Long, 1850 N Load, Dynamic
MODEL PRM0805
$575.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Nut and Screw assembly
- Cost-effective solution in a small envelope, ideal for use in small spaces
- Clearance held to max .02mm
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Flange | Included |
| Material | Steel, 4150 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | Return Plate |
| Standard Lead Accuracy ± | 52 μm/300mm |
| Temperature Max | 300 °F |
| Thread Direction | RH |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 18 mm |
| [B] | 28 mm |
| [BCD] | 25 mm |
| [C] | 20 mm |
| [D] | 31 mm |
| [d2] Root Diameter | 6.6 mm |
| [d3] Bearing Journal Diameter, Recommended | 6 mm |
| [E] | 3.4 mm |
| [F] | 4 mm |
| [G] | 24 mm |
| Ball Bearing Diameter | 1.59 mm |
| Diameter, Nominal Screw | 8 mm |
| Length | 360 mm |
| Nut Backlash, Maximum | 0.02 mm |
| Standard Lead Accuracy ± | 52 μm/300mm |
| travel per shaft rev | 5 mm |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 1850 N |
| Load, Static, Maximum | 3000 N |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | DASC-130 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 35085 |
| Brand | Eklind |
| Model | 45129 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30401 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20184 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 10320 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 10234 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more