We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB2-16X2.5M lead nut only, XC style advanced anti-backlash design with metric thread mount. Thread size 16 mm x 5 mm, right-hand thread, acetal material, rated for 175 lbf design load.
MODEL XCB2-16X2.5M
$137.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM™ accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM™ automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Lead Screw Diameter | 16.00 mm (0.630 in) |
| Lead | 5.00 mm (0.197 in) |
| Thread Direction | Right Hand |
| Nut Mounting Style | Threaded |
| Nut Material | Acetal |
| Max Axial Backlash | 0.00 mm (0.000 in) |
| Drag Torque | 14 - 42 mN-m |
| Efficiency | 52% |
| Performance | Value |
|---|---|
| Max Dynamic Load | 778 N (175 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | ABB |
| Model | MS132-1.0 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-36EL3012SSLP |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 104310 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 015148AS |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more