Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB3-12X2M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 12 mm X 6 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCB3-12X2M
$109.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.5 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| C | 9.5 mm (0.38 in) |
| TH | M25 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
LSIS 1364001200 MC150A-30-11-MU-S-E
| Brand | LS Electric |
| Model | 1364001200 |
$430.97
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Wiring 03309018 SLACK PULL GRIP 3.0-3.5 LACE LONG
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 03309018 |
$284.00
Each
Free Shipping orders over $100
REXNORD 6483401 18-GC5212-02 IDL*20 P/A STL EQ F/S
| Brand | Rexnord |
| Model | 6483401 |
$3,911.60
Each
Free Shipping orders over $100
TBWOODS AX79 V-BELT
| Brand | TB Woods |
| Model | AX79 |
$24.00
Each
Free shipping
SealMaster ERCI 307
| Brand | SealMaster |
| Model | ERCI 307 |
$1,876.83
Each
Free Shipping orders over $100
Bando 4L940 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 1/2 INCH V-DEPTH: 5/16 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 4L940 |
$12.60
Each
Free shipping
$22.99
Each
Free shipping
LSIS 02111142UL UTS400NT ETM33 250A 3P ZA UL
| Brand | LS Electric |
| Model | 02111142UL |
$6,861.24
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more