Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 5706388 Ball Spline, Inner Race Only, Rolled Thread, 1.500 in Spline Nominal Diameter, Steel, 72 in Long. This inner race component is designed for use with Thomson ball spline nuts to transmit torque while allowing linear motion.
MODEL 5706388
$2,132.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Inner race only, No outer race
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- Inner race must be machined to fit into end support bearings. Inner race can be ordered with ends machined, assembled with outer race and/or support bearings. Please submit a drawing or description for a quotation.
- Hardness — minimum of RC 56 in ball race
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Steel |
| Rolled/Ground/Whirled | Rolled Thread |
| Spline_Grooves | 6 |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 57.6 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d2] Root Diameter | 1.23 in |
| [d3] Bearing Journal Diameter, Recommended | 30 mm |
| Ball Bearing Diameter | 0.25 in |
| Length | 72 in |
| Spline Nominal Diameter | 1.5 in |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$777.82
Each
Free Shipping orders over $100
JET 414466 HBS-814GH 8" x 14" Horizontal Geared Head Bandsaw
| Brand | JET Tools |
| Model | 414466 |
$3,959.00
Each
Free Shipping orders over $100
$86.72
Each
Free shipping
$113.13
Each
Free Shipping orders over $100
$101.91
Each
Free Shipping orders over $100
$105.03
Each
Free Shipping orders over $100
R5113/64 5999698 Taper Length Drill Long ANSI 13/64 inch
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999698 |
$11.99
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more