Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 5707532 Ball Spline, Outer Race Only, 2.500 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 3 Active Races, Steel construction for linear motion and torque transmission applications.
MODEL 5707532
$3,170.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Outer race only, No inner race (shaft)
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- All units available with and without keyway
- Lash — .005 inch maximum standard play perpendicular to rotational axis
- Efficiency — coefficient of friction .007 maximum
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Flange | Not Available |
| Material | Steel |
| Number of Active Races | 3 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | End Cap |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 7.5 lb |
| Wiper | Not available |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | 4.17 in |
| [d2] Root Diameter | 2.1 in |
| [L] | 4.426 in |
| [L1] | 3.38 in |
| Ball Bearing Diameter | 0.375 in |
| Spline Nominal Diameter | 2.5 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Loac Capacity, Dyanmic | 13500 in-lbs |
| Load Capacity, Static | 36625 in-lbs |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
AMI SER211 11/16" Normal Set-Screw - Wide
| Brand | AMI Bearings |
| Model | SER211 |
$82.99
Each
Free shipping
$84.90
Each
Free shipping
Remke RSR-005-E Cord Grip alum 3/8" NPT cable range .250 - .312 with mesh
| Brand | Remke |
| Model | RSR-005-E |
$67.16
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Saginaw Control SCE-42H3608SS6LP is a NEMA 4X wall-mount enclosure constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance in washdown and harsh environments. It measures 42" H x 36" W x 8" D and features a single-door padlockable hasp (LP). The enclosure is UL Type 4X listed and suitable for indoor or outdoor use.
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-42H3608SS6LP |
$2,608.29
Each
Free Shipping orders over $100
Simplex JAS20026 POW'R-RISER 200 Ton 16-in Stroke 26-in Collap. Ht. Air
| Brand | Simplex |
| Model | JAS20026 |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Chicago-Latrobe 68869 120-DH #29
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 68869 |
$17.22
Each
Free shipping
$130.49
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more