We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear S1500SS linear bearing seal, external accessory, 1.5 in, closed type, stainless steel construction. Designed for use with Thomson linear bearings to provide contamination protection.
MODEL S1500SS
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$52.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- For use with Thomson Ball Bushing® Bearings.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Material | Stainless Steel; Rubber |
| UPC Number | 662486903253 |
| Weight | 0.1 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 1.5 in |
| [OD] Outside Diameter | 2.379 in |
| [T] | 0.375 in |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Remke |
| Model | RSSS-512-E |
| Brand | Telemecanique |
| Model | TSXTLYEX |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more