Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
INA KBZ20PP Linear precision ball bearing
MODEL KBZ20PP
$154.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
I.D.
1 1/4
O.D.
2
Specifications
| d | 1 1/4 inch |
|---|---|
| d | 31, 75 mm |
| D | 2 inch |
| D | 50, 8 mm |
| C | 2, 625 inch |
| C | 66, 675 mm |
| C 1 | 2, 005 inch |
|---|---|
| C 7 | 0, 068 inch |
| D 1 | 1, 886 inch |
| m | 0, 97 lbs | Mass of bearing |
|---|---|---|
| 6 | Number of rows of balls | |
| C | 353 lbf | Basic dynamic load rating |
| C | 1570 N | Basic dynamic load rating |
| C 0 | 616 lbf | Basic static load rating |
| C 0 | 2740 N | Basic static load rating |
CPR-WDK AH3431N Plug 30A 120/208V 3PH 4P4W H/L BW
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH3431N |
$50.31
Each
Free shipping
6401-10-06-O-SS 10MORB-06MP Straight Stnls
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6401-10-06-O-SS |
$132.36
Each
Free Shipping orders over $100
$24.28
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$30.46
Each
Free shipping
$156.00
Each
Free Shipping orders over $100
N2502-08-06-B 08IN-06FNPT 90 Brass
| Brand | MRO Supply |
| Model | N2502-08-06-B |
$66.45
Each
Free shipping
Nidec 1419 1.5 hp 1725 RPM 208-230V Carrier Replacement Motor
| Brand | Nidec |
| Model | 1419 |
$471.12
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews