Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG05-12V-16 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 600 lbf force, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2XG05-12V-16
$1,495.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582955197 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 14.6 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 23.89 in |
| [S] | 16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Rosta 01101008 DW-A 80 x 300 ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 01101008 |
$2,284.17
Each
Free Shipping orders over $100
Rosta 06061002 SE-F 15 METRIC ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 06061002 |
$91.32
Each
Free shipping
Rosta 07271002 AV 27L ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 07271002 |
$195.67
Each
Free Shipping orders over $100
Rosta 06520009 N1-3/4-20D ROSTA SET
| Brand | Rosta USA |
| Model | 06520009 |
$328.24
Each
Free Shipping orders over $100
Rosta 01071009 DK-A 27 x 100 ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 01071009 |
$108.61
Each
Free Shipping orders over $100
$265.83
Each
Free Shipping orders over $100
$48.07
Per Foot
Free shipping
BALAX 18565-006 M8 x 1.25 PD5 Thredfloer NITRIDE & STEAM OXIDE
| Brand | Balax |
| Model | 18565-006 |
$22.89
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more