Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XP1.0G10-12V-10 B-Track Linear Actuator, 12 Vdc, 1200 lbf, Extended Performance variant with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and factory automation applications requiring high force in a compact package.
MODEL K2XP1.0G10-12V-10
$1,846.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 254.00 mm / 10.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Voltage Tolerance | 10-16 VDC |
| Maximum Current Draw | 25.0 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | None |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 5,340 N / 1,200 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 35.81 mm/s / 1.41 in/s |
| Min Speed | 17.27 mm/s / 0.68 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
U.S. Tsubaki PL048X080SS is a Power-Lock keyless locking device with a 48 mm shaft bore and 80 mm hub outside diameter. This stainless steel (SS) model provides zero-backlash shaft-to-hub connection without keyways, suitable for high-torque positioning and indexing applications.
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL048X080SS |
$389.44
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
IRWIN 93363 T27 Power Bit x 3-1/2"
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 93363 |
$2.80
Each
Free shipping
$9.84
Each
Free shipping
$9,715.00
Each
Free Shipping orders over $100
$3,723.46
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 511P25B3ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload. Steel construction with metal scraper option, greased with Mobilux EP2. Designed for high-load linear motion in factory automation.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P25B3ZG1 |
$385.40
Each
Free Shipping orders over $100
Bondhus 17199 Set 9 BriteGuard Plated Hex L-Wrenches 1.5-10mm - Xlong
| Brand | Bondhus |
| Model | 17199 |
$19.79
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more