Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G20-12V-BR-29 B-Track linear actuator operates at 12 Vdc with a force rating of 1200 lbf. This heavy-duty actuator features a rectangular extrusion housing and acme or ball screw drive for reliable positioning in factory automation applications.
MODEL K2G20-12V-BR-29
$2,238.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680065176 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 20 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [S] | 29 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Cooper Eaton 7729V-SP SW Deco Comb 3-SP 15A120/277V ComFeed Ivory
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7729V-SP |
$28.53
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Orbit SCR-75 4 ROUND COVER W/ 3/4 FEM. SWIVEL W/ CONDUIT ADAPTOR
| Brand | Orbit Industries |
| Model | SCR-75 |
$12.52
Each
Free shipping
QC91GM7.0 050270 Taper Length Drill Long DIN 340 7.00 mm
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC91GM7.0 |
$40.13
Each
Free shipping
Cle-Line C18125 1878 29PC SET 1/16-1/2X64TH
| Brand | Cle-Line |
| Model | C18125 |
$114.57
Each
Free Shipping orders over $100
$183.92
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$274.50
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more