We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG10-90V-18 B-Track linear actuator, 90 Vdc, 1200 lbf force, 18 in stroke. Designed for heavy-duty industrial positioning with acme or ball screw drive. Suitable for factory automation applications requiring precise linear motion.
MODEL K2XG10-90V-18
$1,760.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680876604 |
| Voltage | 90 Vdc |
| Weight | 16 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 25.89 in |
| [S] | 18 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Square D |
| Model | ATV630D18N4 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2011-1DA20 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more