612-10-M20X1.5-B
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 612-10-M20X1.5-B GN612-10-M20X1.5-B Indexing Plunger, Lock-Out, Steel, Thread:M20 Length:69mm
MODEL 612-10-M20X1.5-B
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Arm
Steel
Arm Finish
Plastic Cover
Arm Length
52 mm
Body
Steel
End Load
57 N
Initial Load
21 N
Locking
Lock-Out
Overall Length
69 mm
Plunger Diameter
10 mm
Plunger Length
12 mm
Plunger Pin
Thread
M20
Thread Type
Metric
Information
GN 612 cam action indexing plungers are best utilized when the pin needs to be retracted.
A groove exists so the plunger can be held in both positions.
The new grooved lever arm provides the user with a better grip when operating the mechanism.
Specification
Body
  • Black, oxide finish
Lever arm
  • Black, oxide finish
Plunger pin
  • Fine turned and nitrided
Jam nut
  • DIN 439/ISO 4035
Spring
Stainless steel, European Standard No. 1.4310 ( AISI 301)
Plastic cover
  • Technopolymer (Polyamide PA)
  • Temperature resistant up to 230° F (110° C)
  • Black, matte
  • Not removable
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read more
It’s awesome!
Recently Viewed
Reviews
Ball joint
seems to work okay