617-10-M20X1.5-GK-NI
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL 617-10-M20X1.5-GK-NI
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Body
Stainless Steel
End Load
40 N
Handle Type
Threaded Rod
Initial Load
17 N
Lock Nut
Stainless Steel
Plunger Diameter
10 mm
Plunger Length
10 mm
Plunger Pin
Rod Length
12 mm
Rod Thread
M8
Thread
M20
Thread Type
Metric
GN 617 indexing plungers are standard components used for a wide range of indexing applications.
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read more
It’s awesome!
Reviews
Ball joint
seems to work okay