817-10-12-5/8X11-CK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 817-10-12-5/8X11-CK GN817-10-12-5/8X11-CK Indexing Plunger with Plastic Knob and Lock Nut, Lock-Out, Material:Steel Thread:5/8-11" Length:2.28"
MODEL 817-10-12-5/8X11-CK
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Body
Steel
End Load
38 N
Handle
Plastic Knob
Initial Load
9.5 N
Knob Diameter
1.10"
Length
2.28"
Lock Nut
Steel
Locking
Lock-Out
Plunger Diameter
0.39"
Plunger Length
0.47"
Plunger Pin
Thread
5/8-11
Thread Type
Inch
Information
Specification
Threaded body
Steel, black oxide finish
Plunger pin
Steel, hardened and ground
Knob
Plastic
Technopolymer (Polyamide PA)
  • Temperature resistant up to 230° F (110° C)
  • Black, matte finish
  • Not removable
Lock Nut DIN 439 / ISO 4035
Steel, black oxide finish
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read more
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
It’s awesome!
Reviews