817-8-12-M16X1.5-BK-NI
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 817-8-12-M16X1.5-BK-NI GN817-8-12-M16X1.5-BK-NI Indexing Plunger with Plastic Knob and Lock Nut, Non Locking Type, Material:Stainless Steel Thread:M16 Length:58mm
MODEL 817-8-12-M16X1.5-BK-NI
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Body
Stainless Steel
End Load
28 N
Handle
Plastic Knob
Initial Load
8.5 N
Knob Diameter
28 mm
Length
58 mm
Lock Nut
Stainless Steel
Plunger Diameter
8 mm
Plunger Length
12 mm
Plunger Pin
Thread
M16
Thread Type
Metric
Information
Specification
Threaded body
  • AISI 303, European Standard No. 14305
Plunger pin
  • Chemically nickel plated
Knob Plastic
Technopolymer (Polyamide PA)
  • Temperature resistant up to 230° F (110° C)
  • Black, matte
  • Not removable
Lock nut
  • Black oxide finish
  • DIN 439 / ISO 4035
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read more
It’s awesome!
Recently Viewed
#5679206
2603-20-20-12-FG MJ-MJ-MJ Tee
Brand MRO Supply
Model 2603-20-20-12-FG
Reviews
Ball joint
seems to work okay