36-W-243-7DB-SS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
StrongHold 36-W-243-7DB-SS Stainless Steel Uniform Cabinet with Drawers 36x24x72 3 Shelves
MODEL 36-W-243-7DB-SS
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800-880-2625
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Dimensions
36"x24"x72"
Drawers
7
Drawers Capacity
400 lbs
Overall Height
78"
Shelf Capacity
1150 lbs
Shelves
3
This Strong Hold uniform cabinet is built to support your toughest industrial storage needs. Made with 12 GA stainless steel, the cabinet stands at 78 in. H x 36 in. W x 24 In. D. The structural strength of our all-welded, wrap around body reduces the number of welds and the need for bolts. Built with stainless steel, there is no need to worry about rust or other corrosion. This cabinet features 3 shelves that are adjustable and removable for your custom needs. Making the cabinet more versatile are the 7 drawers that have capacities of 400 lbs each. Additionally, there is a hanger rod with plenty of room for your jacket and uniform.Your equipment is secured by a 3-point locking system. The steel handle is compatible with standard padlocks and can also be equipped with a digital keypad for keyless entry. 8 GA leaf hinges support the full-length doors with stainless steel hinge pins. These hinge pins ensure rust free, smooth operations. The 7 GA legs feature floor anchoring plates and stand at 6 in. tall, allowing for smooth forklift transportation.Shipped fully assembled, this cabinet is immediately ready for use. We are a Veteran Owned Small Business, proudly manufacturing our products in the USA. The quality and durability of Strong Hold products is unmatched and backed by a 99-year warranty.