36-BC-244-SS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
StrongHold 36-BC-244-SS Stainless Steel Janitorial Cabinet 36x24x72 4 Shelves
MODEL 36-BC-244-SS
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800-880-2625
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Dimensions
36"x24"x72"
Overall Height
78"
Shelf Capacity
1150 lbs
Shelves
4
This Strong Hold janitorial cabinet is built to support your toughest industrial storage needs. Made with 12 GA stainless steel, the cabinet stands at 78 in. H x 36 in. W x 24 In. D. The structural strength of our all-welded, wrap around body reduces the number of welds and the need for bolts. Built with stainless steel, there is no need to worry about rust or other corrosion. This cabinet features 4 shelves on the right side of the body that are adjustable and removable for your customization. On the other side of the cabinet is a full height compartment for mops, brooms, and other tall equipment.Your supplies are secured by a 3-point locking system. The steel handle is compatible with standard padlocks and can also be equipped with a digital keypad for keyless entry. 8 GA leaf hinges support the full-length doors with stainless steel hinge pins. These hinge pins ensure rust free, smooth operations. The 7 GA legs feature floor anchoring plates and stand at 6 in. tall, allowing for smooth forklift transportation.Shipped fully assembled, this cabinet is immediately ready for use. We are a Veteran Owned Small Business, proudly manufacturing our products in the USA. The quality and durability of Strong Hold products is unmatched and backed by a 99-year warranty.