Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 10229 Capacity 13200 lbs (6t)/60kN TL6 Tandem Dolly
MODEL 10229
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$1,755.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
| Load capacity | 13,200 lbs (6t)/60kN |
|---|---|
| 2 swivel plates / steering angle | ∅ 6.7" (170 mm) / ± 50° |
| Loading height | 4.3" (110 mm) |
| Roller amount (size) | 8 (3.3 x 3.3") |
| Steering handlebar | 37.8" (960 mm) |
| Connecting bar, adjustable range | 19.7 - 45.3" (500 - 1150 mm) |
| Number of position points | 7 |
| Weight | 93 lbs (42 kg) |
| Total load capacity per set | TL6 + F6: 26,400 lbs (12 t) |
JET 60-1060 Ready-To-Wrap Abrasives 60 Grit 4-Wraps in Box
| Brand | JET Tools |
| Model | 60-1060 |
$37.85
Each
Free shipping
Berkeley MGP10G-02 BOOSTER PUMP 2HP 10GPM 23
| Brand | Berkeley |
| Model | MGP10G-02 |
$2,364.12
Each
Free Shipping orders over $100
Berkeley BVMX33-10-2-204 BVMX33-10-2 TEFC Vertical Multi-Stage Pump
| Brand | Berkeley |
| Model | BVMX33-10-2-204 |
$27,618.24
Each
Free Shipping orders over $100
$89.14
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$362.22
Per Foot
Free Shipping orders over $100
$187.21
Each
Free Shipping orders over $100
$133.99
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews