Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
GKS 10229 Capacity 13200 lbs (6t)/60kN TL6 Tandem Dolly
MODEL 10229
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$1,755.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
| Load capacity | 13,200 lbs (6t)/60kN |
|---|---|
| 2 swivel plates / steering angle | ∅ 6.7" (170 mm) / ± 50° |
| Loading height | 4.3" (110 mm) |
| Roller amount (size) | 8 (3.3 x 3.3") |
| Steering handlebar | 37.8" (960 mm) |
| Connecting bar, adjustable range | 19.7 - 45.3" (500 - 1150 mm) |
| Number of position points | 7 |
| Weight | 93 lbs (42 kg) |
| Total load capacity per set | TL6 + F6: 26,400 lbs (12 t) |
Hammond Power Solutions SG3L0250KE0C Sentinel-G single-phase general purpose distribution transformer, 250 kVA, 480V primary to 120/240V secondary, copper windings, 150°C rise, 220°C insulation system, Type 3R enclosure, 60 Hz. DOE 2016, NRCAN 2019, and NMX 2021 compliant. UL and CSA listed.
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | SG3L0250KE0C |
$20,845.12
Each
Free Shipping orders over $100
1928-62-24-24 FP-FF Flange
| Brand | MRO Supply |
| Model | 1928-62-24-24 |
$92.47
Each
Free shipping
6501-06-06-SS 06MP-06FJS 90 Elb Stnls
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6501-06-06-SS |
$107.67
Each
Free Shipping orders over $100
$158.11
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0269.71105X50 ADJUSTABLE HANDLE WITH PUSH BUTTON SIZE:1 M05X50 PLASTIC BLACK RAL7021 COMP:STEEL COMP:RED RAL3020
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.71105X50 |
$6.81
Each
Free shipping
FS7640-06-14-O MFS-MM ISO 6149
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS7640-06-14-O |
$6.71
Each
Free shipping
Regal 071407MS 5/16"-18 NC H3 3 Flute Plug SuperTuf SS Spiral Point Tap Bright Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 071407MS |
$16.95
Each
Free shipping
$576.34
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews