We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Deublin BC-54000-08-50 rotary union component with 1/2-14 NPT right-hand rotor connection and 1/2-14 NPT housing connection. Designed for steam service up to 250 psi (17.2 bar) and 400°F (205°C). This BC series component is a genuine Deublin replacement part for rotary union maintenance and repair.
MODEL BC-54000-08-50
Contact supplier for technical support on: appeng@deublin.com
$564.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Housing Connection (in)
1/2-14 NPT
Media
Steam
Rotor Connection (in)
1/2-14 NPT RH
Steam Max Pressure (bar)
17.2
Steam Max Pressure (psi)
250
Steam Max Temperature (°C)
205
Steam Max Temperature (°F)
400
- Type "C" and "CF" duoflow with fixed siphon for water and high-pressure steam service.
- Two widely spaced carbon bearings provide greater support to the siphon pipe and hoses.
- High-density carbon seal under compression adds strength and shock resistance for exceptionally long service life.
- External seal wear indicator allows for planned maintenance, reducing expensive downtime.
- Hardened sleeve and nickel-plated end cap provide exceptional life at high pressure.
- Iron housing, ferrous sleeve and end cap, stainless steel spring and spring guides.
| A | 1/2"-14 NPT RH |
|---|---|
| B | 1/2"-14 NPT |
| C | 76 mm |
| C | 2.992" |
| D1 | 5.866" |
| D1 | 149 mm |
| E | 43.1 mm |
| E | 1.697" |
| F | 0.886" |
| F | 22.5 mm |
| G | 0.512" |
| G | 13 mm |
| J | 3.622" |
| J | 92 mm |
| K | 1/4"-18 NPT |
| R | 5.079" |
| R | 129 mm |
| S3 | Threaded |
| Media | Steam |
|---|---|
| Rotor Connection | 1/2"-14 NPT RH |
| Housing Connection | 1/2"-14 NPT |
| Steam Pressure | 17.2 bar |
| Steam Pressure | 250 psi |
| Steam Temperature | 205 °C |
| Steam Temperature | 400 °F |
SKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read more| Brand | Tingley |
| Model | 93245-4 |
| Brand | Bosch Rexroth |
| Model | R165189420 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-839022 |
SKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read more