We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Deublin BC-54000-32-50 rotary union component with 2"-11.5 NPT right-hand rotor connection and 2"-11.5 NPT housing connection. Designed for steam service up to 250 psi at 400°F (17.2 bar at 205°C). This BC series component is a genuine Deublin replacement part for maintaining rotary union performance.
MODEL BC-54000-32-50
Contact supplier for technical support on: appeng@deublin.com
$1,182.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Housing Connection (in)
2-11.5 NPT
Media
Steam
Rotor Connection (in)
2-11.5 NPT RH
Steam Max Pressure (bar)
17.2
Steam Max Pressure (psi)
250
Steam Max Temperature (°C)
205
Steam Max Temperature (°F)
400
- Type "C" and "CF" duoflow with fixed siphon for water and high-pressure steam service.
- Two widely spaced carbon bearings provide greater support to the siphon pipe and hoses.
- High-density carbon seal under compression adds strength and shock resistance for exceptionally long service life.
- External seal wear indicator allows for planned maintenance, reducing expensive downtime.
- Hardened sleeve and nickel-plated end cap provide exceptional life at high pressure.
- Iron housing, ferrous sleeve and end cap, stainless steel spring and spring guides.
| A | 2"-11.5 NPT RH |
|---|---|
| B | 2"-11.5 NPT |
| C | 152 mm |
| C | 5.984" |
| D1 | 270 mm |
| D1 | 10.63" |
| E | 56 mm |
| E | 2.205" |
| F | 56 mm |
| F | 2.205" |
| G | 48 mm |
| G | 1.89" |
| J | 8.071" |
| J | 205 mm |
| K | 1-1/4"-11.5 NPT |
| R | 8.583" |
| R | 218 mm |
| S3 | Threaded |
| Media | Steam |
|---|---|
| Rotor Connection | 2"-11.5 NPT RH |
| Housing Connection | 2"-11.5 NPT |
| Steam Pressure | 17.2 bar |
| Steam Pressure | 250 psi |
| Steam Temperature | 205 °C |
| Steam Temperature | 400 °F |
SKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 16021 |
SKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read more