We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Deublin 657-130-125 rotary union from the 600 series features a G 2-11 left hand rotor connection and G 2-11 housing connection. Designed for water service, it handles up to 150 psi at 195°F with a maximum flow of 103.2 gpm (390.5 l/min).
MODEL 657-130-125
Contact supplier for technical support on: appeng@deublin.com
$1,259.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Housing Connection (in)
G 2-11
Media
Water
Rotor Connection (in)
G 2-11 LH
Water Max Flow (gpm)
103.2
Water Max Flow (l/min)
390.5
Water Max Pressure (bar)
10
Water Max Pressure (psi)
150
Water Max Temperature (°C)
93
Water Max Temperature (°F)
195
- Monoflow and duoflow design
- Self-supported rotating union
- Radial housing connection
- Balanced mechanical seals
- Keyed rotor seal
- Easy and quick replacement of sealing components
- Ball bearings lubricated for life
- E.L.S. (Extended Life Service) seal combination for poor water quality
- 3 vent holes
- Forged brass housing and stainless steel rotor
- Special options include threaded vent holes
| A | G 2"-11 LH |
|---|---|
| B | G 2"-11 |
| C | 4.646" |
| C | 118 mm |
| D1 | 252.5 mm |
| D1 | 9.941" |
| E | 2.559" |
| E | 65 mm |
| F | 1.142" |
| F | 29 mm |
| G | 1.874" |
| G | 47.6 mm |
| H | 60 mm |
| H | 2.362" |
| J | 164 mm |
| J | 6.457" |
| K | 1-1/4"-11.5 NPT |
| P | Non-Threaded |
| Media | Water |
|---|---|
| Rotor Connection | G 2"-11 LH |
| Housing Connection | G 2"-11 |
| Water Flow | 103.2 GPM |
| Water Flow | 390.5 l/min |
| Water Pressure | 10 bar |
| Water Pressure | 150 psi |
| Water Temperature | 93 °C |
| Water Temperature | 195 °F |
SKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read moreSKU: 98659
Good products
Thank you, received the products faster than expectation, good products ans Original. Recomended.
Read more