We never sell your data to third parties
Lenox 20570636RP RECIPS-636RP 6 X3/4X050X 6 - 150X20X13X42
MODEL 20570636RP
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$19.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Height
8.100
Length
6"
Thickness
.050"
TPI
6
Volume
0.004
Width
3/4"
Stanley Black & Decker Lenox Tools 20570636RP
UPC: 082472205701 | UNSPSC: 27112802 | GTIN: 00082472205701
Cutting Tools & Metalworking > Saw Blades > Reciprocating Saw Blades
LENOX® TOOLS Reciprocating Saw Blade, Bi-Metal, 6 in Length, 3/4 in Width, 0.05 in Thickness, 6, Applicable Materials: Clean Wood or Nail Embedded Wood
Features:
- Power blast Technology™ increases blade life, high speed blasting along the cutting edge strengthens the blade to reduce breaks and increase durability
- Longer blade life and increased versatility - patented T2™ Technology reduces cutting forces on each tooth and optimizes chip removal to allow efficient cutting in the widest range of materials
- Optimized tooth forms for wood cutting - patented design for ultimate durability and speed when cutting clean wood or nail embedded wood
Specs:
| Teeth per Inch | 6 TPI |
|---|---|
| Thickness | 0.05 in |
| Applicable Materials | Clean Wood or Nail Embedded Wood |
| Width | 3/4 in |
| Type | Bi-Metal |
| Length | 6 in |
Packaging:
| Length | 8.11 in |
|---|---|
| Width | 1.875 in |
| Height | 0.45 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant
| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD12B026-0400LXP2EMS |
| Brand | Balax |
| Model | 32123-006 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.7127X30 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-490011 |