We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Guardair N635ATEX ATEX Bonded Cartridge Filter
MODEL N635ATEX
Contact supplier for technical support on: 413 594 4400
$219.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Efficiency
0.98
Material
Carbon Steel
Size
10.5 in Dia x 12.3 in H
Suitable For Use With
55/30 gal Drum Vacuums and Vacuum Generating Head
Guardair Corp Guardair N635ATEX
UPC: 690773027184 | UNSPSC: 47121607 | GTIN:
Janitorial & Facility Maintenance > Equipment > Vacuum Cleaner Bags & Filters
Guardair Standard Cartridge Filter, 0.98 Efficiency, 10.5 in Dia x 12.3 in H, For Use With: 55/30 gal Drum Vacuums and Vacuum Generating Head, Carbon Steel
Features:
- Pleated paper filter
- Galvanized carbon steel cage
Specs:
| Efficiency | 0.98 |
|---|---|
| Size | 10.5 in Dia x 12.3 in H |
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | 55/30 gal Drum Vacuums and Vacuum Generating Head |
Packaging:
| Length | 1.0 in |
|---|---|
| Width | 1.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 1.0 lb |
Certifications/Standards:
ATEX Certified