We never sell your data to third parties
NSI ISE158 insulated service entrance sleeve for 3/0 AWG main and 3/0 AWG tap conductors. Color-coded black for both main and tap. Designed for reliable electrical connections in service entrance applications.
MODEL ISE158
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$22.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Type
Servie Entrance Sleeves
Nsi Industries Nsi ISE158
UPC: 662381028273 | UNSPSC: 39121404 | GTIN: 00662381028273
Wiring Connectors > Overhead Connectors > Overhead Service Entrance Sleeves
NSI Service Entrance Sleeve, Dual Rated Insulated, Series: ISE, ACSR/Stranded Conductor, 3/0 AWG, 4/0 AWG Conductor, Die Code: 0.84 in, 5-1/2 in Length, Compression Connector, 600 VAC, 90 deg C, Specifications: 2-Wire, Aluminum, Black
Features:
- Pre-insulated service entrance compression sleeves for fast and easy installation with standard tools and dies
- For combinations of aluminum-aluminum and aluminum-copper conductors
- Solid center barrier
- 3/0 AWG ACSR, 3/0 AWG, 4/0 AWG stranded (main), 3/0 AWG ACSR, 3/0 AWG stranded, 4/0 AWG compact (tap)
- Black main and black tap
Specs:
| Die Code | 0.84 in |
|---|---|
| Conductor Type | ACSR/Stranded |
| Conductor Size | 3/0 AWG, 4/0 AWG |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Connector Type | Compression |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 2-Wire |
| Color | Black |
| Type | Dual Rated Insulated |
| Length | 5-1/2 in |
| Series | ISE |
Packaging:
| Length | 5.5 in |
|---|---|
| Width | 0.91 in |
| Height | 0.91 in |
Certifications/Standards:
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | MCR Safety |
| Model | 2303X5 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-798271 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | VU200260 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830480 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more