We never sell your data to third parties
Pyramex Ridgeline HP44131 Hi Vis Lime Cap Style Hard Hat 4-Point Ratchet Suspension Ridgeline Hi Vis Lime Cap Style Hard Hat 4-Point Ratchet Suspension
MODEL HP44131
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$12.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Dimensions
11.023 in x 8.661 in x 5.984 in
Shell Thickness
0.079 - 0.157 in
Pyramex Safety Products Pyramex HP44131
UPC: 814992001590 | UNSPSC: 46181701 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Hard Hats & Head Protection > Hard Hats
Pyramex Hard Hat, Cap Style, Series: Ridgeline, SZ 6-1/2 Fits Minimum Hat Size, SZ 8 Fits Maximum Hat Size, Hi-Viz Green, ABS, 4-Point Suspension, Class C, E and G ANSI Electrical Class Rating, Type 1 ANSI Impact Rating, Yes Slotted, Standard Ratchet Adjustment
Features:
- ABS material strong, yet ultra-light for seemingly weightless protection
- Low profile design offers a low center of gravity for better balance
- Rear padded suspension provides additional level of comfort on the wearers' neck
- 4-position harness points allows you to move the harness forward, backward, up or down, allowing for the most optimal position for ultimate comfort
- Replaceable sweatband padded fabric and polyurethane foam for all day wear
- Vented pressure pad keeps the straps in place providing an additional level of comfort
- Swinging hinge points allows you to find the most comfortable position on the back of your head
- Easy to grasp triangle knob
Specs:
| Slotted | Yes |
|---|---|
| ANSI Impact Rating | Type 1 |
| ANSI Electrical Class Rating | Class C, E and G |
| Fits Maximum Hat Size | SZ 8 |
| Fits Minimum Hat Size | SZ 6-1/2 |
| Adjustment Type | Standard Ratchet |
| Suspension Type | 4-Point |
| Material | ABS |
| Color | Hi-Viz Green |
| Type | Cap Style |
| Series | Ridgeline® |
Packaging:
| Length | 20.0 in |
|---|---|
| Width | 17.0 in |
| Height | 6.0 in |
| 0.9375 lb |
Certifications/Standards:
ANSI Z89.1-2014 | CSA Z94.1-15
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more| Brand | AMI Bearings |
| Model | UEFK209 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-20H2408SSLP |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-N12FA66 |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more