We never sell your data to third parties
Pyramex HPS24112 Gray SL Series Sleek Shell Hard Hat Full Brim 4-Point Ratchet Suspension Gray SL Series Sleek Shell Hard Hat Full Brim 4-Point Ratchet Suspension
MODEL HPS24112
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$12.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
region
US and Other Markets
suspension
4-Point Ratchet Suspension
Pyramex Safety Products Pyramex HPS24112
UPC: 814992012220 | UNSPSC: 46181701 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Hard Hats & Head Protection > Hard Hats
Pyramex® Hard Hat, Full Brim Sleek Shell, Series: SL Series, SZ 6-1/2 Fits Minimum Hat Size, SZ 8 Fits Maximum Hat Size, Gray, HDPE, 4-Point Suspension, Class C, E and G ANSI Electrical Class Rating, Type 1 ANSI Impact Rating, No Slotted, Ratchet Adjustment
Features:
- Ridgeless low-profile design
- No rain trough prevents pooling of liquids
- Soft brow pad absorbs perspiration
- Custom imprinting available on all hard hats
- Offers impact and penetration resistance
Specs:
| Slotted | No |
|---|---|
| ANSI Impact Rating | Type 1 |
| ANSI Electrical Class Rating | Class C, E and G |
| Fits Maximum Hat Size | SZ 8 |
| Fits Minimum Hat Size | SZ 6-1/2 |
| Adjustment Type | Ratchet |
| Suspension Type | 4-Point |
| Material | HDPE |
| Color | Gray |
| Type | Full Brim Sleek Shell |
| Series | SL Series |
Packaging:
| Length | 20.0 in |
|---|---|
| Width | 17.0 in |
| Height | 6.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z98.1-2003
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read more| Brand | Bondhus |
| Model | 468 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 46912 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5VX1000-5 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPBX2180 |
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read more