We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 03-734RBC 45" EZ Grab Flared Orange Post - (2)3" HIP Collars w/(1) 10# Base - Boxed
MODEL 03-734RBC
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$35.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base Color
Black
Base Material
Rubber
Height
45 in
Number of Stripes
2
Post Color
Orange
Post Diameter
4-1/2 in
Post Material
Polyethylene
Stripe Height
3 in
Stripe Material
High Intensity Prismatic Sheet
Type
Flared Portable
Weight
10 lb
Cortina Cortina&Reg; 03-734RBC
UPC: 737415004001 | UNSPSC: 46161508 | GTIN:
Safety & Security > Traffic Control > Vehicle Traffic Control > Traffic Barrels, Drums & Posts > Traffic Delineator Posts & Channelizers
Cortina EZ-Grab Delineator Post, Flared Portable, 45 in Height, 4-1/2 in Post Dia, Orange Post, Polyethylene Post, Rubber Base, Black Base, 10 lb, High Intensity Prismatic Sheet Stripe, 2 Stripes, 3 in Stripe Height
Features:
- 100% impact-resistant polyethylene
- Portable - easy to move
- UV inhibitors resist fading
- Two reflective recessed bands
- Rubber base is 100% recycled crumb rubber
- Square design adds high friction for improved wind stability
Specs:
| Stripe Height | 3 in |
|---|---|
| Number of Stripes | 2 |
| Stripe Material | High Intensity Prismatic Sheet |
| Base Color | Black |
| Post Color | Orange |
| Base Material | Rubber |
| Post Diameter | 4-1/2 in |
| Post Material | Polyethylene |
| Height | 45 in |
| Type | Flared Portable |
Packaging:
Certifications/Standards:
NCHRP 350
| Brand | Dixon |
| Model | B17SC |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 1032151 |
| Brand | Dixon |
| Model | RDA3020EZ |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL8300HLA |
| Brand | Omron |
| Model | E5CC-QX2ASM-800 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0571.04002055 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4L800 |