We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 04-36-WWG 36" Tubular Delin White Post - (2)3" White High Intensity Prismatic Collars
MODEL 04-36-WWG
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$39.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Height
36 in
Number of Stripes
2
Post Color
White
Post Material
HDPE
Stripe Height
3 x 6 in
Stripe Material
High Intensity Prismatic Sheet
Type
Surface Mount
Weight
3 lb
Cortina Cortina&Reg; 04-36-WWG
UPC: | UNSPSC: 46161508 | GTIN:
Safety & Security > Traffic Control > Vehicle Traffic Control > Traffic Barrels, Drums & Posts > Traffic Delineator Posts & Channelizers
Cortina Tubular Delineator, Surface Mount, 36 in Height, White Post, HDPE Post, 3 lb, High Intensity Prismatic Sheet Stripe, 2 Stripes, 3 x 6 in Stripe Height
Specs:
| Stripe Height | 3 x 6 in |
|---|---|
| Number of Stripes | 2 |
| Stripe Material | High Intensity Prismatic Sheet |
| Post Color | White |
| Post Material | HDPE |
| Height | 36 in |
| Type | Surface Mount |
Packaging:
| Length | 36.0 in |
|---|---|
| Width | 2.0 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
MUTCD Standard
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5206WO |