We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 04-48-YYG 48" Tubular Delin Yellow Post - (2)3" Yellow High Intensity Prismatic Collars
MODEL 04-48-YYG
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$44.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Base Diameter
8 in
Base Material
Recycled Rubber
Height
48 in
Number of Stripes
2
Post Color
Yellow
Post Material
HDPE
Stripe Height
3 x 6 in
Stripe Material
High Intensity Prismatic Sheet
Type
Surface Mount
Weight
4 lb
Cortina Cortina&Reg; 04-48-YYG
UPC: | UNSPSC: 46161508 | GTIN:
Safety & Security > Traffic Control > Vehicle Traffic Control > Traffic Barrels, Drums & Posts > Traffic Delineator Posts & Channelizers
Cortina Tubular Delineator, Surface Mount, 48 in Height, Yellow Post, HDPE Post, 8 in Dia Base, Recycled Rubber Base, 4 lb, High Intensity Prismatic Sheet Stripe, 2 Stripes, 3 x 6 in Stripe Height
Specs:
| Stripe Height | 3 x 6 in |
|---|---|
| Number of Stripes | 2 |
| Stripe Material | High Intensity Prismatic Sheet |
| Post Color | Yellow |
| Base Material | Recycled Rubber |
| Base Size | 8 in Dia |
| Post Material | HDPE |
| Height | 48 in |
| Type | Surface Mount |
Packaging:
- Length: 8.0 in
- Width: 8.0 in
- Height: 48.0 in
Certifications/Standards:
MUTCD Standard
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 21311E |
| Brand | Coilhose |
| Model | CH09A |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VGM-8000D |