We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 22-56535 Sentry Rotating Halogen Amber 12 VDC Magnetic Mount
MODEL 22-56535
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$100.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
Amber
Flash Type
Strobing
Flashes per Minute
95
Height
6-1/2 in
Housing Material
Polycarbonate
Lamp Type
Halogen
Lens Material
Polycarbonate
Mounting Type
Magnetic
Power Source
12 VDC
Series
Sentry
Type
Class 1
Width
6-1/2 in
Cortina Cortina&Reg; 22-56535
UPC: 737415019760 | UNSPSC: 39111706 | GTIN:
Fleet & Vehicle Maintenance > Automotive Lighting > Vehicle Warning & Marker Lights
Cortina Warning Light, Class 1, Series: Sentry, Halogen Lamp, Amber, Polycarbonate Housing Material, Polycarbonate Lens, Magnetic Mounting, 12 VDC Power Source, 6-1/2 in Width, 6-1/2 in Height, Strobing Flash, 95 fpm Flashes per Minute
Features:
- Large parabolic reflector and 55 W halogen bulb produce an attention getting 80000 candelas per flash
- Rugged, polycarbonate housing features twist-off dome for easy maintenance
Specs:
| Flash Type | Strobing |
|---|---|
| Flashes per Minute | 95 fpm |
| Lamp Type | Halogen |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Power Source | 12 VDC |
| Mounting Type | Magnetic |
| Height | 6-1/2 in |
| Color | Amber |
| Width | 6-1/2 in |
| Type | Class 1 |
| Series | Sentry® |
Packaging:
| Length | 6.5 in |
|---|---|
| Width | 6.5 in |
| Height | 7.0 in |
| Weight | 3.0 lb |
| Brand | Bando |
| Model | J 2 3/16 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF100102 |