We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 22-56542 Micropulse 3 LED Amber 12-14 VDC Surface Mount (3.4" L x 1.1" H x 0.7" D)
MODEL 22-56542
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$121.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
Amber
Depth
0.7 in
Height
1.1 in
Lamp Type
3-LED
Lens Type
Clear
Mounting Type
Surface
Power Source
12 to 24 VDC
Series
MicroPulse 3
Type
Class 2 Low Profile
Width
3.4 in
Cortina Cortina&Reg; 22-56542
UPC: | UNSPSC: 39111706 | GTIN:
Fleet & Vehicle Maintenance > Automotive Lighting > Vehicle Warning & Marker Lights
Cortina Warning Light, Class 2 Low Profile, Series: MicroPulse 3, 3-LED Lamp, Amber, Clear Lens, Surface Mounting, 12 to 24 VDC Power Source, 3.4 in Width, 0.7 in Depth, 1.1 in Height
Features:
- Twelve selectable flash patterns
- Single/multi-unit synchronization
Specs:
| Lamp Type | 3-LED |
|---|---|
| Lens Type | Clear |
| Power Source | 12 to 24 VDC |
| Mounting Type | Surface |
| Depth | 0.7 in |
| Height | 1.1 in |
| Color | Amber |
| Width | 3.4 in |
| Type | Class 2 Low Profile |
| Series | MicroPulse™ 3 |
Packaging:
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855B-LS24DH5 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 29356E.MB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SK.7/8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HC5EPK90 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | DSM30I2P |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | RS4040A20 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | SG3A0045BB0C |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96458127 |