We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70129 EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 129. Inside diameter of 1.489 inches and cross-section of 0.103 inches. Suitable for static and dynamic sealing applications. Temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
MODEL 75103309
This vendor has a minimum order quantity of 154. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (33 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(33 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 154
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
129
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
1.549 in
Material
EPDM
O.D.
1.755 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70129
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 1.549 in Inside Dia, 1.755 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 129, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 129 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 1.549 in |
| Outside Diameter | 1.755 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7731W-BOX |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511H30D0G1 |
| Brand | Fastube |
| Model | HDPE38-B |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/