We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik N70246 75100175 NBR 70 O-Rings
MODEL 75100175
This vendor has a minimum order quantity of 118. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (25 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(25 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 118
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
246
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
4.484 in
Material
Nitrile Rubber
O.D.
4.762 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik N70246
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 4.484 in Inside Dia, 4.762 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 246, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, Nitrile Rubber, Black, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases
- The physical and chemical resistance properties of NBR materials are determined by the acrylonitrile (ACN) content of the base polymer which can vary between 18 and 50%
- Low ACN content ensures good flexibility at low temperatures, but offers limited resistance to oils and fuels
- As the ACN content increases, the low temperature flexibility reduces and the resistance to oils and fuels improves
- Physical and chemical resistance properties of NBR materials are also affected by the cure system of the polymer
- Peroxide cured materials have improved physical properties, chemical resistance and thermal properties as compared to sulfur-donor-cured materials
- Standard grades of NBR are typically resistant to mineral oil-based lubricants and greases, many grades of hydraulic fluids, aliphatic hydrocarbons, silicone oils and greases and water to about 80 deg C
- NBR is generally not resistant to aromatic and chlorinated hydrocarbons, fuels with a high aromatic content, polar solvents, glycol based brake fluids and non-flammable hydraulic fluids (HFD)
- NBR also has low resistance to ozone, weathering and aging, but in many applications this has no negative effect
Specs:
| Dash Number | 246 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 4.484 in |
| Outside Diameter | 4.762 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
Certifications/Standards:
DNV Approved | FDA Compliant | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Rexnord |
| Model | 162763 |
| Brand | Rexnord |
| Model | BB274-YY |
| Brand | Rexnord |
| Model | D291-BA7 |
| Brand | WEG |
| Model | CSW30-SS2PBS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HLTK |
| Brand | Timken |
| Model | 29516-7125 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75100086 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SS 2012 35MM |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/