We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik 8516-1300F1 is an FKM (Fluoroelastomer) 90 durometer flat lip U-cup symmetrical seal from the 8500 series. Designed for hydraulic cylinder applications, this inch-sized seal provides reliable sealing in piston or rod groove configurations. FKM material offers excellent chemical resistance and a temperature range of -13°F to +400°F.
MODEL 8516-1300F1
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
13 in
Material
FKM
O.D.
14 in
Series
8500
Temperature Rating
5 to 390 deg F
Width
1/2 in
Dichtomatik Dichtomatik 8516-1300F1
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8500, 13 in ID, 14 in OD, 90 Durometer, 1/2 in Width, U-Shape Cross Section, 5 to 390 deg F, FKM, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- FKM is also great for oil resistance and chemical resistance
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 90 |
| Temperature Rating | 5 to 390 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 13 in |
| Outside Diameter | 14 in |
| Material | FKM |
| Width | 1/2 in |
| Series | 8500 |
Packaging:
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/