35QZ40LR18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 35QZ40LR18 TIGEAR-2 worm gear speed reducer features 40:1 ratio, double solid output shaft, quill input, 180TC frame. Cast iron housing, 3.5" center distance, 3622 in-lb output torque, 3.23 HP rating. Maintenance-free design.
  • Ratio: 40:1
  • Center Distance: 3.5"
  • Input: 180TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 3.23
  • Output Horse Power: 2.51
MODEL 35QZ40LR18
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
3.9900 in, 101.346 mm
Center distance (in)
3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm
Center to end of shaft distance
7.0600 in, 179.324 mm
Horsepower rating input
3.2300 hp, 2.409 kW
Horsepower rating output
2.5100 hp, 1.872 kW
Input
180TC flange
Input HP
3.23
Motor compatibility
NEMA motor, 180TC frame
Mounting bolt pattern length
7.5000 in, 190.5 mm
Mounting bolt pattern width
4.0000 in, 101.6 mm
Nominal ratio
40
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
2.51
Output shaft
Double (solid)
Output shaft center to input motor mounting face distance
7.5500 in, 191.77 mm
Output style
Left, right
Overhung load
2760 lbf, 12277.092 N
Rated torque output
3622 in/lb, 3622.0 in/lb
Ratio
40 to 1
Shaft diameter output
1.5000 in, 38.1 mm
Shaft length output
3.5100 in, 89.154 mm
Thermal horsepower rating
3.5400 hp, 2.64 kW
  • Ratio: 40:1 reduction
  • Output Type: Double solid output shaft (left and right)
  • Input Type: Quill input (most compact design)
  • Frame: 180TC motor flange compatibility
  • Center Distance: 3.5" worm gear spacing
  • Output Torque: 3,622 in-lb capacity