AD53-85X97X7
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik AD53-85X97X7 is a NBR (Nitrile) 90 durometer rod wiper seal designed to exclude contaminants from hydraulic cylinders. This H-style flanged wiper has an inner (rod) diameter of 85mm, outer diameter of 97mm, and height of 7mm. It operates in temperatures from -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Suitable for hydraulic and pneumatic cylinder applications.
MODEL AD53-85X97X7
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Call for Pricing - 888-671-2883
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Domestic/Import
Import
Durometer
90
I.D.
85 mm
Material
NBR
O.D.
97 mm
Series
AD53
Temperature Rating
-30 to 110 deg C
Type
Double-Acting
Width
7 mm
Dichtomatik Dichtomatik AD53-85X97X7
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > Wiper Rings
DICHTOMATIK Wiper Ring, Double-Acting, Series: AD53, 85 mm ID, 97 mm OD, 90 Durometer, 7 mm Width, -30 to 110 deg C, NBR, Import
Features:
Specs:
Durometer90
Temperature Rating-30 to 110 deg C
Domestic/ImportImport
Inside Diameter85 mm
Outside Diameter97 mm
MaterialNBR
Width7 mm