MODEL 75085511
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
Prices are subject to change
Select Quantity(2 minimum)
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
90/70
I.D.
1-5/8 in
Material
Polyurethane/NBR
O.D.
2 in
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Type
Loaded Standard Lip
Width
0.312 in
Dichtomatik Dichtomatik PP18701625-312D
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK NuPac U-Cup Seal, Loaded Standard Lip, 1-5/8 in ID, 2 in OD, 90/70 Durometer, 0.312 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Polyurethane/NBR, Import
Features:
  • O-ring energizes the sealing lips for low pressure sealing
  • 6000 psi maximum operating pressure
Specs:
Cross Section ShapeU-Shape
Durometer90/70
Temperature Rating-40 to 212 deg F
Domestic/ImportImport
Inside Diameter1-5/8 in
Outside Diameter2 in
MaterialPolyurethane/NBR
Width0.312 in
TypeLoaded Standard Lip
Packaging:
SKU: 2804701
F150 a/c compressor get back o.d"
Read more
SKU: 1461532
Order can fast and worked
Got a part for my 1972 Gravley plow worked perfect
Read more
Perfect fit
My new supplier
Recently Viewed
Free shipping
#96818281
MagPowr 29LTS50FCEC12 Tension Sensor
Brand MagPowr
Model 29LTS50FCEC12
Click for 10% off