We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 311074 11C FLEXIDYNE mechanical soft-start coupling, #8 flange style. Provides motor start under no-load conditions, overload protection by slipping above preset torque, and 100% efficiency at running speed. Ideal for belt drives and in-line shaft
MODEL 311074
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
$4,728.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
ABB Type Designation
11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG
Catalog Description
11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG
Gross Volume
1716.32 in³
Invoice Description
11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG
Order Multiple
1 piece
Product ID
7B311074
Product Net Height
26.797 cm
Product Net Length
32.588 cm
Product Net Width
32.207 cm
Size
11C
Specifications
| ABB Type Designation | 11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG |
| Catalog Description | 11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG |
| Country of Origin | United States (US) |
| Customs Tariff Number | 84833032 |
| Global Commercial Alias | 311074 |
| Gross Volume | 1716.32 in³ |
| Invoice Description | 11C FLEXIDYNE CPLG MECH #8 FLG |
| Made To Order | No |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Order Multiple | 1 piece |
| Product ID | 7B311074 |
| Product Name | DODGE MECH SOFT START |
| Product Net Height | 26.797 cm |
| Product Net Length | 32.588 cm |
| Product Net Width | 32.207 cm |
| Product Type | Undefined |
| Quote Only | No |
| Selling Unit of Measure | piece |
| Shaft Attachment | Flexidyne |
| Size | 11C |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
| Brand | Balax |
| Model | 41290-00T |
| Brand | Antaira |
| Model | LMX-0500-V2 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | XPZ662 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 770-5M-25 |
Item must be unused and undamaged, in it's orginal package. For Dodge there is typically a 10% + $30 US re-stocking fee, although it may vary from case to case. Re-packing fees may apply. Re-stocking fee applies bor both returns for credit and return for exchange.
Warranty is redeemed directly with manufacturer. If your item was damaged during usage, please let us know and we will help you get in touch with your nearest service center, they will guide you about the steps to follow to redeem the manufacturer's warranty.
For further information on our returns/warranty policy, please visit:
https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/