We never sell your data to third parties
Climax Metal C170E-175 C170 Series internal locking assembly, 1-3/4" bore, steel with zinc-plated finish. This keyless locking device provides zero-backlash hub-to-shaft connection with high torque transmission. Suitable for gearboxes, conveyors, and industrial machinery where precise shaft positioning is required.
MODEL C170E-175
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$175.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/4 in
Hub Contact Pressure
11938 psi
Hub Diameter
3.048 in
Material
Steel
OD
3.15 in
Overall Length
3.071 in
Screw Size
M8x22
Series
C170
Shaft Contact Pressure
15846 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
18521 lbf
Transmissible Torque
1350 ft-lb
Climax Metal Products Climax C170E-175
UPC: 044861077504 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C170, 1-3/4 in Bore Dia, 3.15 in Outside Dia, 3.048 in Hub Dia, 1350 ft-lb Transmissible Torque, 18521 lbf Transmissible Thrust, 15846 psi Shaft Contact Pressure, 11938 psi Hub Contact, M8x22 Screw, 3.071 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Single-taper, self-centering design with mounting flange for use in through-bored components with smaller pitch/outside diameters
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 11938 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 15846 psi |
| Transmissible Thrust | 18521 lbf |
| Transmissible Torque | 1350 ft-lb |
| Hub Diameter | 3.048 in |
| Screw Size | M8x22 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 3.15 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 3.071 in |
| Series | C170 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0752.3A427X30 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PX4N025-5C |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 29422RN FY |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EPV0754C |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more