C732M-185
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C732M-185 is a one-piece set screw shaft collar with a 185 mm bore, made of zinc-plated steel. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft positioning and axial stops in industrial machinery.
MODEL C732M-185
Bore Diameter
185 mm
OD
330 mm
Overall Length
4.803 in
Screw Size
M16x80
Transmissible Thrust
368198 to 401365 lbf
Transmissible Torque
86297 to 99759 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C732M-185
UPC: 044861038932 | UNSPSC: 31171600 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Shrink Discs
Climax Shrink Disc, Heavy Duty, Series: C732, 185 mm Bore Dia, 330 mm Outside Dia, 86297 to 99759 ft-lb Transmissible Torque, 368198 to 401365 lbf Transmissible Thrust, M16x80 Screw, 4.803 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel, Unplated
Specs:
Transmissible Thrust368198 to 401365 lbf
Transmissible Torque86297 to 99759 ft-lb
Screw SizeM16x80
Temperature Rating0 to 400 deg F
Bore Diameter185 mm
Outside Diameter330 mm
MaterialSteel
FinishUnplated
Overall Length4.803 in