We never sell your data to third parties
Climax Metal ISCC-087-062-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 7/8" and 5/8" bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance for food processing, marine, and washdown environments. The split clamping design allows mid-shaft installation without disassembling connected equipment.
MODEL ISCC-087-062-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$169.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-5/8 in
Overall Length
2-1/2 in
Series
ISCC
Torque Rating
115 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax ISCC-087-062-S
UPC: 044861964668 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: ISCC, 5/8 in Bore, 1-5/8 in OD, 2-1/2 in Overall Length, 115 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Without keyway and recessed screw
Specs:
| Torque Rating | 115 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | ISCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582 | ASTM F837 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | HYS6203 CTA P4+ UL |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6803-08-08-10-NWO-FG |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | S 35 X 62 X 10 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more