GM2C-70-SS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GM2C-70-SS is a 70 mm bore two-piece clamping shaft collar made of stainless steel with a plain finish. The split design allows mid-shaft installation without removing components, and the clamping screws provide uniform holding force without marring the shaft. Suitable for axial positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL GM2C-70-SS
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
70mm
Construction
2-Piece Split
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
98 mm
Screw Size
M8x25
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
GM2C
Width
19 mm
Climax Metal Products Climax GM2C-70-SS
UPC: 044861041598 | UNSPSC: 31162811 | GTIN:
Bearings > Shaft Collars, Adapters & Extenders > Clamping Collars
Climax Clamping Collar, Series: GM2C, 2-Piece Split Construction, 70 mm ID, 98 mm OD, 19 mm Width, Hex Socket Cap Screw Screw Style, M8x25 Screw, Stainless Steel, Plain
Features:
  • Design fully engages the shaft without marring
  • Easily installed where major disassembly would otherwise be required
  • Greater axial holding power than setscrew or 1-piece clamping collars
  • Effective on hard and soft shafts
  • Without recessed screw
  • Stainless steel hex socket cap screw
Specs:
  • Screw Style: Hex Socket Cap Screw
  • Construction: 2-Piece Split
  • Screw Size: M8x25
  • Inside Diameter: 70 mm
  • Outside Diameter: 98 mm
  • Material: Stainless Steel
  • Finish: Plain
  • Width: 19 mm
  • Series: GM2C
Certifications/Standards:
ASTM A582
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more
Recently Viewed
Free shipping
#96818281
MagPowr 29LTS50FCEC12 Tension Sensor
Brand MagPowr
Model 29LTS50FCEC12
Click for 10% off