We never sell your data to third parties
Climax Metal GMSCC-14-14-SKW is a metric split clamping rigid shaft coupling with 14 mm bores. The two-piece split design allows mid-shaft installation without disturbing connected equipment. The stainless steel body resists corrosion in washdown and food processing environments. This coupling includes a keyway for positive torque transmission.
MODEL GMSCC-14-14-SKW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$119.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
14 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
34 mm
Overall Length
50 mm
Series
GMSCC
Torque Rating
45 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GMSCC-14-14-SKW
UPC: 044861042625 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GMSCC, 14 mm Bore, 34 mm OD, 50 mm Overall Length, 45 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 45 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 14 mm |
| Outside Diameter | 34 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 50 mm |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GMSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | JET Tools |
| Model | 505930 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GSCC-137-137-S |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | PE254T-20-2-ODP |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-C200150R2W |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more