We never sell your data to third parties
Climax Metal GSCC-050-050-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 1/2" x 1/2" bores. The stainless steel construction provides corrosion resistance, and the split clamping design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Suitable for light-duty shaft connection in food processing, packaging, and washdown environments.
MODEL GSCC-050-050-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$57.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-1/8 in
Overall Length
1-3/4 in
Series
GSCC
Torque Rating
30 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GSCC-050-050-S
UPC: 044861055601 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GSCC, 1/2 in Bore, 1-1/8 in OD, 1-3/4 in Overall Length, 30 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Without keyway and recessed screw
Specs:
| Torque Rating | 30 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582 | ASTM F837 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Pyramex |
| Model | SB2820ST |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | SJSS150ECC120 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0475.54040 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 9739 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more